ÚVOD‎ > ‎

Pacienti po mozkové příhodě a po úrazu hlavy


Mentální a pohybové obtíže způsobené mozkovou příhodou či úrazem hlavy jsou velmi individuální, nicméně mnoho pacientů má následně problémy v oblasti kognitivních funkcí, např. s pamětí, řečí, orientací či koncentrací. Dosud neměli žádnou praktickou možnost účinně rehabilitovat doma. Nyní mají k dispozici poměrně komplexní rehabilitační pomůcku, kterou je 20 her HAPPYneuron Brain Jogging na CD, a je pouze na nich, kolik času a energie rehabilitaci věnují. 

Je samozřejmě těžké někomu dávat naslepo rady, zda je toto cvičení pro něho vhodné. Zahraniční zkušenosti ale ukazují, že velké části pacientů tento druh domácího tréninku pomohl. (Navíc není znám žádný případ, že by někomu uškodil, pouze jsou případy, kdy neměl podstatnější účinek.) Bylo by na místě věc konzultovat s lékařem, je ale otázka, zda lékař bude tento druh rehabilitace znát. Na českém trhu je HAPPYneuron od roku 2010 a ve světě neexistuje déle než 10 let. Momentálně probíhá první výzkum, jehož cílem je ověřit v českých podmínkách efektivitu tohoto druhu rehabilitace u pacientů s poškozením mozku v důsledku zranění či mozkové příhody. Výsledky budou známy teprve v roce 2012.

Nicméně vzhledem k tomu, že každý pacient má trochu jiný problém, i potom budeme moci odpovědět na otázku, zda je pro někoho konkrétně HAPPYneuron vhodný, pouze tak, že je pravděpodobné, že mu pomůže.