Trénink mentální výkonnosti, naděje pro lidi středního a vyššího věkuBritští vědci přišli na to, že londýnští taxikáři mají větší hipokampus (část velkého mozku) než londýnští řidiči autobusů (Maguire, Woollett a Spiers, 2006). Co to znamená? Hipokampus má velký podíl  na krátkodobém uchovávání komplexních informací a na prostorové orientaci. Taxikáři musejí hledat cestu ve spleti ulic, autobusáci jenom sledují danou trasu. A tak právě hipokampus taxikářů je velmi namáhán a časem se mění.


Co z toho plyne pro nás, kteří nejsme ani taxikáři, ani řidiči autobusů? Je to další z mnoha potvrzení, že myšlení má fyzickou podstatu a že v jistém smyslu pro náš mozek platí stejná pravidla, jako pro naše svaly.  Nejsme odkázáni jen na to, s čím jsme se narodili, ovlivňujeme schopnosti našeho mozku tím, jak ho namáháme, nebo i tím, co třeba jíme. Podobně i tvrzení, že s věkem člověk hloupne, je asi stejně pravdivé, jako že s věkem člověk nemůže chodit. Někdo nemůže - a někdo uběhne v osmdesáti maraton. My ale nechceme, aby náš mozek běhal maraton. Postačí nám - až nám bude 50,  60 nebo 70 - aby náš mozek podával takový výkon, abychom udrželi krok s mladšími, cítili se dobře v zaměstnání, bezpečně řídili auto, dokázali se až do vysokého věku postarat sami o sebe a nebyli druhým na obtíž. Rozhodně to není samo sebou, ale je to splnitelný cíl. Je to právě učení, celoživotní učení, které má klíčovou roli v udržení dobré kondice našeho mozku a tak i naší plnohodnotné existence. Osud našeho mozku máme nyní poprvé v dějinách do značné míry ve vlastních rukou.

Existují čtyři hlavní pilíře zdraví našeho mozku: 

  • vhodná výživa
  • zvládání stresu 
  • fyzické cvičení
  • a mentální stimulace.
Na těchto stránkách se budeme zabývat všemi čtyřmi, protože je to třeba, ale hlavní důraz budeme klást na mentální stimulaci, nebo - chcete-li - na cvičení mozku. Je to právě toto cvičení, BRAIN JOGGING, co u nás dosud prakticky neexistuje. HAPPYneuron Brain Jogging je první skutečně efektivní a moderní  nástroj pro individuální trénink našich kognitivních funkcí s pomocí počítače. Kromě samotného uvedení tohoto cvičení na český trh v první polovině roku 2010 je nezbytné začít i s osvětou, protože si nelze dělat iluze, že existuje nějaké povědomí naší veřejnosti o nových objevech v oblasti neuropsychologie a trénování mozku. A přitom je to právě tento trénink, tyto zdánlivě prosté počítačové hry, co otevírá novou éru v dějinách péče o zdraví.


Gadget, který jste přidali, není platný.


MUDr. Bernard  CROISILE, Ph.D. 
vedoucí Laboratoře neuropsychologie
Neurologické nemocnice
v Lyonu ve Francii
„Prokázali jsme, že krátkodobá paměť se dá zlepšit tréninkem.  Myslím, že stojíme na prahu zcela nové éry.“Dr. Torkel KLINGBERG, ředitel Vývojové laboratoře kognitivní neurologie, Královská karolinská univerzita, Stockholm, Švédsko
 
"Musíme pro zdraví našeho mozku v 21. století udělat totéž, co se nám víceméně povedlo udělat ve století 20. pro zdraví našeho kardiovaskulárního systému. Je čas přenést vědecké poznatky z laboratoří, najít praktické aplikace a učinit kondici našeho mozku veřejnou zdravotní prioritou."

 
Dr. William REICHMAN, ředitel střediska Baycrest v Torontu, jež je jedním z předních světových výzkumných center v oblasti stárnutí.